zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Etyka w pracy asystentki stomatologicznej

środa, 26-07-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Asystentka stomatologiczna pełni ważną funkcję w gabinecie dentystycznym. Powinna wspierać działania lekarza stomatologa czy protetyka, organizować dla niego stanowisko pracy, a także przygotowywać narzędzia i materiały do zabiegów profilaktycznych i leczniczych. Czy w jej profesji ważne są jakiekolwiek uwarunkowania etyczne? Jaki kodeks zawodowy obowiązuje asystentki stomatologiczne?

asystentka stomatologiczna

Aspekty etyczne pracy asystentki

Ani w Polsce, ani na terenie całej Unii Europejskiej nie ma dokumentu, który normalizowałby reguły etyczne wykorzystywane w pracy asystentek stomatologicznych. Warto byłoby stworzyć zbiór zasad na wzór Kodeksu Etyki Lekarskiej, ale jak dotychczas takowy nie powstał.

Można za to wskazać kilka uniwersalnych reguł, jakimi powinny kierować się w swojej pracy asystentki (http://policealna.gowork.pl/bialystok/asystentka-stomatologiczna). Ich przestrzeganie gwarantuje, że będą one wykonywać wszystkie swoje obowiązki w sposób etyczny. Etyka w zawodzie asystentki stomatologicznej dotyczy pacjentów oraz ogólnego stosunku przedstawicielek i przedstawicieli tej profesji do wykonywanej pracy, relacji z pracodawcą i wszystkimi współpracownikami. Niebagatelne znaczenie ma także dbanie o zachowanie podstawowych zasad higieny. Należy zdawać sobie sprawę, że praca asystentki stomatologicznej wpływa na zdrowie pacjenta - psychiczne i fizyczne. Wizyta w gabinecie dentystycznym może być dla chorego stresująca. Asystentka stomatologiczna może poprawić samopoczucie pacjentów i bierze za to odpowiedzialność.

Tajemnica zawodowa

Warto podkreślić, że w pracy asystentki stomatologicznej, wykonywanej zarówno w prywatnych, jak i publicznych gabinetach stomatologicznych, np. w Białymstoku, istotnym aspektem jest zachowanie tajemnicy zawodowej. Dotyczy ona stanu zdrowia pacjenta, wszelkich informacji znajdujących się w jego dokumentacji medycznej czy danych o procesie leczenia. Asystentka, która często ma dostęp do pełnej dokumentacji w gabinecie stomatologicznym, powinna zachować tajemnicę dotyczącą informacji, jakie uzyska o pacjencie.

Reprezentantka tej profesji obowiązkowo musi znać i przestrzegać prawa pacjenta. Taką wiedzę nabywa w toku edukacji np. w szkole policealnej w Białymstoku. Wszystkie przywileje pacjenta zostały wyszczególnione w ustawie z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Nieprzestrzeganie ich może skończyć się dla asystentki skierowaniem na nią skargi do Rzecznika Praw Pacjenta.

Etyka w pracy asystentki dotyczy jej relacji z pacjentem i wszystkimi osobami zatrudnionymi w gabinecie stomatologicznym, a także poszanowania dokumentacji medycznej oraz tajemnicy zawodowej.

Artykuł Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama