Startuje festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar 2015 [PROGRAM]
2015-08-27 09:15:21 | BiałystokWschód Kultury/Inny Wymiar 2015 to koncerty, wystawy, pokazy filmowe, spektakle, warsztaty i działania artystyczne w ciągu czterech dni. Zobaczymy ponad 40 wydarzeń i ponad 400 artystów. Festiwal potrwa od 27 do 30 sierpnia w Białegostoku, Tykocinie i Supraślu.
Program Wschód Kultury/Inny Wymiar 2015
27.08.2015 (czwartek)
10.00-18.00 - wystawa „Nasze ciało narodowe”; organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku - miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, wstęp wolny
14.00 - otwarcie Muralu Kolażowego #1 Pamięć; organizator: Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie - miejsce: Akademickie Centrum Sportu Politechniki Białostockiej (róg ulic Pogodnej i Wiejskiej), wstęp wolny
14.30-19.30 - warsztaty gry na cymbałach - organizatorzy: Faktoria Spółdzielnia Socjalna w Zielonce; Białostocki Ośrodek Kultury - miejsce: Klub Festiwalowy, ul. Legionowa 5; liczba miejsc ograniczona
18.00 - „Performance z Białorusi”: Aleksandr Kravchenko, Nataliya Lisovskaya, Victor Petrov, Sergey Zhdanovich; organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku - miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, wstęp wolny
18.30 - koncert „Gilgamesz” Teatru Chorea; organizator: Białostocki Ośrodek Kultury - miejsce: Akademia Teatralna w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 14, bezpłatne wejściówki dostępne w kasie kina Forum
19.00 - koncert oratoryjny „Izrael w Egipcie”; organizator: Fundacja Pro Anima - miejsce: Aula Magna Pałacu Branickich, ul. J. Kilińskiego 1, wstęp wolny
20.00 - Kino „Sąsiedzi”: film „Benya Krik” z muzyką na żywo zespołu KROKE; organizator: Białostocki Ośrodek Kultury - miejsce: kino Forum, ul. Legionowa 5; bezpłatne wejściówki dostępne w kasie kina Forum
21.30 - otwarcie instalacji inspirowanej architekturą judaistyczną; organizator: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku - miejsce: Skwer przy Restauracji Kawelin, ul. Legionowa 10, wstęp wolny
28.08.2015 (piątek)
10.00-18.00 - wystawa „Nasze ciało narodowe”; organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku - miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, wstęp wolny
10.00-17.00 - wystawa „Portret potrójny / Triple portrait”; organizator: Centrum im. Ludwika Zamenhofa - miejsce: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, wstęp wolny
13.00-18.00 - konferencja „Taste the East Conference”; organizator: Stowarzyszenie Pierwiastek Kultury - miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska - scena kameralna, ul. Odeska 1, wstęp wolny
14.00-19.00 - warsztaty gry na cymbałach - organizatorzy: Faktoria Spółdzielnia Socjalna w Zielonce, Białostocki Ośrodek Kultury - miejsce: Klub Festiwalowy, ul. Legionowa 5, liczba miejsc ograniczona
16.00 - spektakl „Traktat o manekinach” Teatru Wierszalin; organizator: Białostocki Ośrodek Kultury - miejsce: Teatr Wierszalin, Supraśl, ul. Kościelna 4, bezpłatne wejściówki dostępne w kasie kina Forum (upoważniają także do bezpłatnego przejazdu autokarem, zbiórka o godz. 15.00 na placu przed BOK)
18.00 - wernisaż wystawy „ZBIÓR (ZBOR). Konstruowanie archiwum”; organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku - miejsce: Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, wstęp wolny
18.00 - koncert Barucha Finkelsteina; organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku - miejsce: Wielka Synagoga w Tykocinie, bezpłatne wejściówki dostępne w dniu koncertu od godz. 10.00 w synagodze. Zapewniony przejazd w obie strony (liczba miejsc ograniczona) – bezpłatne wejściówki uprawniające do przejazdu dostępne w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5). Zbiórka o godz. 16.30 na placu przed BOK
18.30 - koncert „Białystok main heim”: Milo Kurtis i Orkiestra NAXOS, Amsterdam Klezmer Band; organizator: Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku - miejsce: Rynek Kościuszki - mała pierzeja, wstęp wolny
19.30 - instalacja „Bialystoker”; organizator: Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK - miejsce: ul. Młynowa 2, wstęp wolny
20.00 - Kino „Sąsiedzi”: pokaz filmu „Dybuk”; organizator: Białostocki Ośrodek Kultury, Muzeum Podlaskie w Białymstoku - miejsce: Wielka Synagoga w Tykocinie, bezpłatne wejściówki dostępne w kasie kina Forum. Zapewniony przejazd w obie strony (liczba miejsc ograniczona) – bezpłatne wejściówki uprawniające do przejazdu dostępne w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5). Zbiórka o godz. 16.30 na placu przed BOK
21.30 - multimedialny spektakl muzyczny z okazji rocznicy 100-lecia Ludobójstwa Ormian; organizator: Białostocki Ośrodek Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska - miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska, Duża Scena, ul. Odeska 1, bezpłatne wejściówki, dostępne w kasie OiFP
22.00 – koncert „Taste the East”; organizator: Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok - miejsce: Klub Metro, ul. Białówny 9/1, wstęp wolny
29.08.2015 (sobota)
10.00-18.00 - wystawa „Nasze ciało narodowe”; organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku - miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, wstęp wolny
10.00-14.00 - wystawa „Portret potrójny / Triple portrait”; organizator: Centrum im. Ludwika Zamenhofa - miejsce: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, wstęp wolny
10.00-18.00 - wystawa „ZBIÓR (ZBOR). Konstruowanie archiwum”; organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku - miejsce: Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, wstęp wolny
11.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „ZBIÓR (ZBOR). Konstruowanie archiwum”; organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku - miejsce: Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, wstęp wolny
12.00 - Szlak Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku - ścieżki z zagadkami; organizator: Białostocki Ośrodek Kultury, Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku - miejsce: zbiórka przy rzeźbie psa Kawelina w Parku Planty, wstęp wolny
12.30-17.30 - warsztaty gry na cymbałach - organizatorzy: Faktoria Spółdzielnia Socjalna w Zielonce; Białostocki Ośrodek Kultury - miejsce: Klub Festiwalowy, ul. Legionowa 5, liczba miejsc ograniczona
13.00-18.00 - konferencja „Taste the East Conference”; organizator: Stowarzyszenie Pierwiastek Kultury - miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska - scena kameralna, ul. Odeska 1, wstęp wolny
14.00 - warsztaty tradycyjnych sportów krajów Wschodu; organizator: Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok, Białostocki Ośrodek Kultury - miejsce: Rynek Kościuszki – mała pierzeja
16.00 - koncert muzyki chasydzkiej: Alan Bern, Paweł Szamburski, Ksawery Wójciński; organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku - miejsce: Wielka Synagoga w Tykocinie, bezpłatne wejściówki dostępne w dniu koncertu w synagodze po godz. 10.00. Zapewniony przejazd w obie strony (liczba miejsc ograniczona) – bezpłatne wejściówki uprawniające do przejazdu dostępne w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5). Zbiórka o godz. 14.30 na placu przed BOK
18.00-24.00 - koncert „Białystok, miasto dobrej muzyki”: T.Love, Bednarek, Ewa Szlachcic; organizator: Białostocki Ośrodek Kultury, Polskie Radio Białystok - miejsce: Rynek Kościuszki - duża pierzeja, wstęp wolny
19.00 - koncert „Białystok main heim”: Magda Brudzińska Klezmer Trio; organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu - miejsce: Dom Ludowy w Supraślu, ul. Piłsudskiego 11, wstęp wolny, bezpłatne wejściówki na dowóz autokarem dostępne kasie kina Forum, zbiórka o 18.00 na placu przed BOK
20.00 - spotkanie „Portret potrójny / Triple portrait”; organizator: Centrum im. Ludwika Zamenhofa - miejsce: Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej Szczyty w Szczytach-Dzięciołowie (budynek starej szkoły), organizator zapewnia dowóz, zbiórka o 18.30 na parkingu przy CLZ, liczba miejsc ograniczona
20.00 - koncert Barucha Finkelsteina; organizator: Muzeum Podlaskie w Białymstoku - miejsce: Wielka Synagoga w Tykocinie, bezpłatne wejściówki dostępne w dniu koncertu w synagodze po godz. 10.00. Zapewniony przejazd w obie strony (liczba miejsc ograniczona) – bezpłatne wejściówki uprawniające do przejazdu dostępne w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5). Zbiórka o godz. 18.30 na placu przed BOK.
21.00 – koncert „Taste the East”; organizator: Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok - miejsce: Klub Metro, ul. Białówny 9/1, wstęp wolny
21.00 - pokaz filmu „Fabryka Wielkich Mistrzów”; organizator: Galeria im. Sleńdzińskich - miejsce: Kino Forum, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
30.08.2015 (niedziela)
10.00-18.00 - wystawa „Nasze ciało narodowe”; organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku - miejsce: Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, wstęp wolny
10.00-17.00 - wystawa „Portret potrójny / Triple portrait”; organizator: Centrum im. Ludwika Zamenhofa - miejsce: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, wstęp wolny
10.00-18.00 - wystawa „ZBIÓR (ZBOR). Konstruowanie archiwum”; organizator: Galeria Arsenał w Białymstoku - miejsce: Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, wstęp wolny
11.00-16.00 - warsztaty robienia fotografii metodą mokrego kolodionu „Portret potrójny / Triple portrait”; organizator: Centrum im. Ludwika Zamenhofa - miejsce: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, liczba miejsc ograniczona
12.00 - spacer edukacyjny „Zapomniane miejsca i ludzie 3”: ul. Młynowa i Żelazna; organizator: Galeria im. Sleńdzińskich - miejsce: zbiórka na rogu ulic Mazowieckiej i J. Waszyngtona, wstęp wolny
14.30 - koncert Chóru Miejskiego z Grajewa; organizator: Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska - Izrael, Białostocki Ośrodek Kultury - miejsce: Klub Festiwalowy, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
15.00 - oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Portret potrójny / Triple portrait”: Mirosław Miniszewski; organizator: Centrum im. Ludwika Zamenhofa - miejsce: Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19, wstęp wolny
16.00 - koncert „Białystok main heim”: Rzeszów Klezmer Band; organizator: Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku - miejsce: Klub Festiwalowy, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
17.00-22.00 - potańcówka miejska; organizator: Białostocki Ośrodek Kultury, Faktoria Spółdzielnia Socjalna w Zielonce - miejsce: Suchy staw w Parku Branickich, wstęp wolny
18.00 - Wojciech Majewski gra Skriabina; organizator: Towarzystwo Przyjaciół Kultury Żydowskiej w Białymstoku - miejsce: Opera i Filharmonia Podlaska, Sala koncertowa, ul. Podleśna 2, wstęp wolny
20.00 - spektakl „Dzienniki Majdanu. Wschód!”; organizator: Fundacja „Przestrzeń”/ Teatr Latarnia - miejsce: dworzec PKS, ul. Bohaterów Monte Cassino, wstęp wolny
Wydarzenia towarzyszące:
27-30.08 - wystawa "Dizajn pogranicza"; organizator: Stowarzyszenie na Rzecz Ziemi Podlaskiej DRUMLA, Białostocki Ośrodek Kultury - miejsce: Klub Festiwalowy, ul. Legionowa 5, wstęp wolny
27-30.08 - plenerowa wystawa "Rozciągnięci", organizator: Pracownia Aktywności Obywatelskiej - miejsce: różne lokalizacje Białegostoku (finisaż 30.08 o godz. 18.00 w Kawiarnio-Księgarni "Spółdzielnia", ul. M. Skłodowskiej-Curie 8/1, wstęp wolny)
27-30.08 - wystawa „Dzieła żydowskich artystów – Bencjona Rabinowicza i Simona Segala”, organizator: Galeria im. Sleńdzińskich – miejsce: Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Waryńskiego 24A
ip
fot. materiały organizatora