Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Jak głoszą legendy i baśnie, w wigilię świąt Bożego Narodzenia zdarzają się rzeczy niezwykłe i tajemnicze. Zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, zaciera się granica między rzeczywistością i zaświatami, czasem nawet duchy odwiedzają ludzi, by zdradzić im tajemnice Boskich wyroków, pocieszyć lub udzielić przestrogi. W każdym razie to właśnie przydarzyło się głównemu bohaterowi spektaklu.

Ebenezer Scrooge, bo o nim mowa, właściciel kantoru, którym zarządzał sam od śmierci swojego wspólnika Jakuba Marleya, był człowiekiem chciwym i skąpym. "Twardy był i ostry jak krzemień, z którego żadna stal nie zdołałaby wykrzesać ani jednej iskierki szlachetnego ognia - pisał o nim Dickens, twórca literackiego pierwowzoru tej postaci. - Skryty, zamknięty w sobie i samotny jak kołek."

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia Scrooge zamierzał spędzić tak, jak to czynił już od wielu lat - siedząc w swoim kantorze, pogrążając się w ponurych myślach i utyskując na pracownika, któremu będzie musiał zapłacić za dzień wolny od pracy. Ale w tym roku także Scrooge doświadczy cudownej mocy wigilijnego wieczoru. Wkrótce bowiem w opustoszałym pomieszczeniu pojawi się duch zmarłego wspólnika, Marleya, aby w siódmą rocznicę śmierci udzielić Ebenezerowi przestrogi. "Przeznaczeniem człowieka na ziemi - powiada duch - jest żyć wspólnym życiem z braćmi swymi, ludźmi, razem z nimi pracować, razem cierpieć, razem dzielić ich radości i cieszyć się ich szczęściem. Kto tego obowiązku zaniedba za życia, musi go dopełnić po śmierci. Dusza takiego człowieka skazana jest na wieczne tułactwo po świecie i patrzeć musi na to wszystko, co za życia stać się mogło drogą do szczęścia, a czego ten człowiek dobrowolnie się wyrzekł." Scrooge ma jednak szansę uniknąć okrutnego losu. Pomogą mu w tym trzy duchy, które kolejno pojawią się w jego kantorze.

Podróż w czasie, jaką bohater odbędzie mając za przewodnika Ducha Wszystkich Ubiegłych Wigilii, pozwoli mu przypomnieć sobie szczęśliwe chwile minionego dzieciństwa i uświadomić błędy, jakie dotychczas popełnił. Za sprawą kolejnej zjawy - Ducha Tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia - Scrooge pozna uroki życia i zrozumie, co tracił wiodąc samotny żywot skąpca i okrutnika. Trzeci duch pokaże mu przyszłość, ku której nieuchronnie zmierza - śmierć w zapomnieniu i wieczne potępienie.

Wszystko to dzieje się w ciągu jednej tylko nocy. Scrooge ma zatem czas, by jeszcze w tym roku naprawić błędy i całkowicie odmienić swoje życie."Scrooge..." to historia z dreszczykiem, nie pozbawiona jednak subtelnego poczucia humoru, opowiedziana ku przestrodze, ale też ku pokrzepieniu - nie wszystko przecież stracone, tylko od głównego bohatera zależy, czy wykorzysta jeszcze jedną szansę daną mu przez los. Spektakl można polecić wszystkim widzom, bez względu na wiek - miłośnikom tradycyjnych widowisk kostiumowych spodobają się zapewne wspaniałe, barwne stroje i znakomita gra aktorska, nie zawiodą się też zwolennicy scen lalkowych, których w spektaklu także nie zabraknie.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Opowieść wigilijna.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Opowieść wigilijna (Białostocki Teatr Lalek, Białystok).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Opowieść wigilijna (Białostocki Teatr Lalek, Białystok).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Opowieść wigilijna (Białostocki Teatr Lalek, Białystok).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Opowieść wigilijna (Białostocki Teatr Lalek, Białystok).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Opowieść wigilijna (Białostocki Teatr Lalek, Białystok).
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Wspomnienia o Katyniu
Licealiści w konkursie dramaturgicznym "Wspomnienia o Katyniu"

Teatr Dramatyczny w Białymstoku organizuje konkurs na scenariusz spektaklu inspirowany wydarzeniami z 1940 roku.

Jagoda Szelc
Jagoda Szelc o reżyserii spektaklu "Maszyna": Panoptykon na lewą stronę [Wywiad]

To jest jak przestawić się z francuskiego na migowy - mówi reżyserka filmowa, która spróbowała swych sił w teatrze.

O nich się mówi