Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Ożenek

Ożenek

(Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok)

Ożenek
Premiera: 2011-05-15
Reżyseria: Piotr Dąbrowski
Obsada: Wojciech Wysocki (Koczkariow), Agnieszka Możejko-Szekowska (Duniaszka II), Marek Tyszkiewicz (Jajecznica), Bernard Maciej Bania (Starikow), Maciej Radziwanowski (Żewakin), Aleksandra Maj (Fiokła Iwanowna), Franciszek Utko (Stiepan), Danuta Bach (Agafia Tichonowna), Krystyna Kacprowicz-Sokołowska (Arina Pantelejmonowna), Monika Zaborska-Wróblewska (Duniaszka I), Sławomir Popławski (Anuczkin), Piotr Półtorak (Podkolesin)
 

Opis spektaklu

Ożenek to jedna z najznakomitszych komedii z kanonu literatury światowej i najbardziej znane dzieło Gogola – obok „Rewizora” i „Martwych dusz”. To pierwsza rosyjska komedia obyczajowa, traktująca o niezrealizowanych zamiarach, która uczyniła pierwszoplanowymi postaciami nie arystokratyczne środowisko, oddające się miłostkom i flirtom, lecz całkiem pospolite kupiectwo. Bohaterowie używają niewyszukanego, pospolitego języka, posługują się gwarą. Wszystkie postaci są przedstawione w sposób niezwykle realny i tętnią życiem.

Główna bohaterka sztuki, niemłoda już Agafia Tichonowna, za namową swatki, Fiokły, postanawia podnieść swoją pozycję społeczną poprzez właściwy ożenek z przedstawicielem wyższej sfery. Aby zrealizować to małżeństwo z rozsądku, przez mieszczański dom Agafii przewija się korowód kandydatów do jej ręki. Gogolowskie postacie w tej cudownej komedii obyczajowej nakreślone są z mistrzowską przenikliwością oraz potężną dawką humoru i satyry.
 
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Ziaja Sopot Spa - poczuj zapach nadmorskich wakacjiWeź udział w konkursie i wygraj zestaw kosmetyków Ziaja z serii Sopot i Sopot Spa.
FB dlaMaturzysty.pl reklama