Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Historia, ta "nauczycielka życia", czasem  nieznośnie obchodzi się z niektórymi historycznymi postaciami. Przeinacza biografie, przekłamuje fakty, przepoczwarza prawdę, gubiąc po drodze prawdziwe ludzkie intencje i życiowe postawy.
Taki los spotkał właśnie Karla Fryderyka HieronymusaMünchhausen wg G. Dore Münchhausena. Wystarczyła jedna, wydana w 1786 roku, książka Gottfrieda Bürgera, który zebrał opowiadane przez barona ku uciesze słuchaczy zmyślone przez niego fantastyczne opowieści, wystarczyło, żeby ilustrator Gustave Dore sfingował portret barona, przedstawiając go jako chudego staruszka o haczykowatym nosie, a już na zawsze, na wieki wieków amen,  do barona przylgnęła etykietka "króla łgarzy", "łżybarona", po czesku "barona prasila", po niemiecku "lugenbarona", po francusku "barona de crac" i tak dalej i to we wszystkich językach świata.
Prawdziwy  von Münchhausen istniał naprawdę. Urodził się w 1720 roku w Bodenwerder pod Hanowerem. Był Niemcem, który jako młody oficer służył w armii carskiej. Brał udział w wieloletniej wojnie z Turcją. W Rosji przebywał od 1735 roku. W roku 1744 związał się węzłami małżeńskimi z córką sędziego ryskiego Jakobiną von Duntien. W 1752 wrócił z żoną do rodzinnego Bodenwerder, żeby oddać się sztuce konfabulacji, czyli wymyślaniu na poczekaniu zabawnych historyjek, specjalnie dla grona swoich znajomych i w specjalnie na ten cel wybudowanym przez siebie letnim pawilonie. Spotkania te cieszyły się wielką popularnością, a towarzystwo tego "prywatnego teatru" ciągnęło na te wpół teatralne widowiska.  Przez dwa lata wydawał też pismo pt. "Vademecum dla dowcipnych ludzi".
Prawdziwy portret MünchhausenaBaron nie był kłamcą, baron zmyślał swoje historie, a to zasadnicza różnica. Jego intencją nie było okłamywanie ludzi, lecz ich rozbawianie. Prawdziwy Münchhausen był zatem bardziej komendiantem i artystą - gawędziarzem, uwielbiającym przystawać z ludźmi i służącym ludzkiej potrzebie śmiechu.


Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenariusz, muzyka, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Baron Munchhausen. Pierwsza odsłona (Białostocki Teatr Lalek, Białystok).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Baron Munchhausen. Pierwsza odsłona.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Baron Munchhausen. Pierwsza odsłona (Białostocki Teatr Lalek, Białystok).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Baron Munchhausen. Pierwsza odsłona (Białostocki Teatr Lalek, Białystok).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Baron Munchhausen. Pierwsza odsłona (Białostocki Teatr Lalek, Białystok).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Baron Munchhausen. Pierwsza odsłona (Białostocki Teatr Lalek, Białystok).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Opera na Zamku
Spektakl Opery na Zamku w Szczecinie do zobaczenia online

Balet "Na kwaterunku" można oglądać na kanale YouTube Opery na Zamku.

Pietraszek, Nowakowska
MFT Dialog-Wrocław 2021: organizatorzy o budżecie i idei tej edycji festiwalu

Jerzy Pietraszek i Olga Nowakowska opowiedzieli o ciekawych kulisach organizacji festiwalu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.