Na Żywca - Facet

Jak utrzymać się na studiach?

2018-05-10 10:08:42 | Białystok

Praca, stypendia, kredyty, pożyczki są sposobami studentów na utrzymanie się na studiach, bez nadmiernego obciążania finansowego rodziców. Jakie są jednak plusy i minusy każdego z tych rozwiązań?

studenci

Czy, gdzie i kiedy warto pracować w czasie studiów?

Pracą ludzi się bogacą, to stare, ale i wciąż aktualne powiedzenie. Studenci studiów zaocznych, ale także i tych dziennych coraz częściej decydują się łączyć naukę z pracą. O ile tylko terminarz w studiach nie jest napięty do granic możliwości, jest to mądre rozwiązanie.

Studenci na pierwszych latach studiów zwykle pracują dorywczo, wykonując prace niezwiązane z ich kierunkiem. Obecnie w Polsce brakuje pracowników na stanowiska niższego szczebla, więc praktycznie każdy student bez większych problemów znajdzie dla siebie pracę. Wraz z wiekiem oraz przechodzeniem na wyższe lata studiów, studenci mają szansę na pracę w zawodzie np. przez odbywanie płatnych staży, które czasem kończą się podpisaniem umowy o pracę na czas nieokreślony.

Praca w czasie studiów przynosi zaś nie tylko korzyści finansowe, ale także pozwala nabyć tak cenne dla młodego człowieka doświadczenie. Niestety nie zawsze w czasie studiów można pracować, ponieważ wymaga to poświęcenia ogromnej ilości czasu.

Czy można utrzymać się ze stypendiów?

Na studiach warto wykorzystywać każdą okazję na wsparcie finansowe. Jeśli tylko spełnia się warunki, zawsze warto składać wniosek o stypendium socjalne, ponieważ są to comiesięczne środki otrzymane praktycznie za darmo.

Dla ambitnych pozostaje walka o stypendium naukowe, które oznacza wsparcie finansowe, ale także i atrakcyjny dla pracodawcy wpis w CV.

Miłośnicy podróży mogą zaś cieszyć się ze stypendium Erasmusa, które zwykle wynosi aż kilkaset euro miesięcznie i semestr czy dwa za granicą.

Czy student ma szansę na kredyt bankowy?

W celu uzyskania standardowego kredytu bankowego należy wykazać się stałymi dochodami, z tytułu umowy o pracę. Większość studentów nie ma więc szans na otrzymanie typowego kredytu bankowego.

Szansą dla studentów jest zaś preferencyjny kredyt studencki, który ma względnie niskie oprocentowanie. Niestety takie rozwiązanie ma także istotne wady. Po pierwsze, w przypadku zrezygnowania ze studiów oprocentowanie kredytu jest znacznie większe. Ponadto kredyt studencki trzeba spłacać przez kilka lat po studiach, bywa, że spłacają go ludzie nawet po 30 roku życia, jest więc to wieloletnie obciążenie.

Dlaczego pożyczki pozabankowe mogą być dobrą opcją dla studentów?

W życiu każdego studenta przychodzi moment, w którym potrzebna jest pilna gotówka. W takich przypadkach oferty instytucji pożyczkowych mogą okazać się rozwiązaniem problemów, ponieważ:

  •         Są atrakcyjnie oprocentowane – w ofercie instytucji pożyczkowych można znaleźć nawet zupełnie darmowe pożyczki, z RRSO 0%. Takich możliwości nie ma w przypadku żadnego kredytu bankowego.
  •         Jego spłata nie ciągnie się latami, tak jak ma to miejsce np. w przypadku kredytu studenckiego. Jednak z drugiej strony, okres kredytowania to maksymalnie 60 dni, co wymaga też planu spłaty zobowiązania.  
  •         Formalności są ograniczone do minimum, wniosek pożyczkowy można wypełnić w kilka chwil, po czym można liczyć na szybkie otrzymanie decyzji.
  •         Wszystko można załatwić online. W dzisiejszych czasach można cieszyć się z pożyczki, bez wychodzenia z domu.

Co więcej, na polskim rynku działa ogromna ilość instytucji pożyczkowych, które prześcigają się w przygotowaniu jak najlepszej oferty. Pożyczkę może otrzymać praktycznie każda pełnoletnia osoba, aby zaś wybrać najlepszą ofertę, warto skorzystać z porównywarki pożyczek Matchbanker (https://matchbanker.pl/pozyczka/na-dowod), gdzie za pomocą kilku kliknięć można otrzymać najkorzystniejszą ofertę. Taka opcja jest popularna w Skandynawii, szczególnie w Danii, gdzie używany jest często odpowiednik Matchbanker oraz w Norwegii www.matchbanker.no.

Artykuł Zewnętrzny

fot. materiały matchbanker.pl

Słowa kluczowe: praca, studia, praca na studiach
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nie daj się zaskoczyć zimie!
Jak szybko i skutecznie odmrozić szybę samochodową?

Nie daj się zaskoczyć zimie i zobacz, jak łatwo odmrozić szybę w aucie!

Zobacz, jakich przedmiotÃłw nie powinniśmy przechowywać w magazynach self storage!
Czego nie można przechowywać w self storage?

Zobacz, jakich przedmiotów nie powinniśmy przechowywać w magazynach self storage!

Self storage moÅźe być rozwiązaniem na zmagazynowanie wielu rzeczy naleÅźących do firmy.
Jak firma może wykorzystać self storage?

Self storage może być rozwiązaniem na zmagazynowanie wielu rzeczy należących do firmy.

Polecamy
Zobaczyć przed śmiercią: Salar de Uyuni
Zobaczyć przed śmiercią: Salar de Uyuni

To nie wynik zabawy z Photoshopem.

Kultowe szantaże emocjonalne rodziców
Kultowe szantaże emocjonalne rodziców

Czym nas straszyli najchętniej?

Ostatnio dodane
Nie daj się zaskoczyć zimie!
Jak szybko i skutecznie odmrozić szybę samochodową?

Nie daj się zaskoczyć zimie i zobacz, jak łatwo odmrozić szybę w aucie!

Zobacz, jakich przedmiotÃłw nie powinniśmy przechowywać w magazynach self storage!
Czego nie można przechowywać w self storage?

Zobacz, jakich przedmiotów nie powinniśmy przechowywać w magazynach self storage!