Literatura
Spotkanie autorskie z Wiesławem Wróblem

Spotkanie autorskie z Wiesławem Wróblem

  • 2020-02-19, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Sala Wystawowa Domu Kultury “Śródmieście” w Białymstoku II piętro, ul. Kilińskiego 13, Białystok

Opis

Zapraszamy 19 lutego godz.18.00  na wyjątkowe spotkanie z Wiesławem Wróblem

Dom Kultury "Śródmieście" w Białymstoku oraz Fundacja Ochrony Zabytków "Na Rubieży"
zapraszają na promocję najnowszej książki Wiesława Wróbla pt. "Świętego Rocha - historia jednej ulicy". Spotkanie z autorem będzie prowadził Sebastian Wicher.

"Trzecia książka z serii przedstawiającej „historię jednej ulicy”, przygotowana dzięki Stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku dla Twórców Profesjonalnych, została w całości poświęcona dziejom ul. św. Rocha. Współcześnie to niepozorna ulica, mająca raczej charakter łącznika między dwoma dużymi arteriami miejskimi — ul. Lipową i ul. Bohaterów Monte Cassino — oraz między śródmieściem i dworcem kolejowym. Pozory jednak mylą, gdyż kryje ona w sobie duże pokłady nieznanych faktów, wplecionych w trudną, wielokulturową i wielonarodową przeszłość miasta, regionu oraz kraju, które dzięki żmudnej pracy historyka stają się częścią naszej teraźniejszości. Pasjonaci historii, tropiący jej ślady we współczesnej tkance miejskiej, z pewnością znają zachowaną dawną zabudowę, świadka blisko dwustuletnich dziejów ul. św. Rocha. I chociaż poszczególne budynki zdają się znikać wręcz na naszych oczach, część z nich wciąż jeszcze trwa na miejscach wyznaczonych im przez budowniczych z minionych stuleci. W niektórych przypadkach na ratunek jest już za późno, inne obiekty otrzymały natomiast zupełnie nowe życie, a jeszcze inne, z racji swoich walorów historycznych i artystycznych, uzyskały najwyższą formę ochrony w postaci wpisu do rejestru zabytków. To proces nie do uniknięcia, wynikający zarówno ze zniszczeń II wojny światowej oraz późniejszej odbudowy miasta, jak i z jego współczesnego rozwoju społeczno-ekonomicznego. Ulica zachowała na szczęście swój historyczny przebieg, wciąż czytelne są tu dawne podziały własnościowe sięgające początków XIX w., a wciąż istniejące zabytkowe i historyczne obiekty rozbudzają zainteresowanie ich przeszłością. Nie ulega więc wątpliwości, że chociaż uszkodzona, przekształcona i częściowo zniszczona, ale wciąż jeszcze ostatkiem sił trzymająca się swojego dwustuletniego dziedzictwa ul. św. Rocha to doskonały temat na kolejną książkę poświęconą przeszłości białostockich ulic."


Na spotkaniu będzie można bezpłatnie nabyć książkę, jednak liczba miejsc i egzemplarzy jest ograniczona.

 

    Zapraszamy do umieszczenia zapowiedzi o tym spotkaniu w Państwa informacjach.

Wstęp oczywiście wolny.

   

 

19 II 2020r., godz. 18.00

Sala Wystawowa Domu Kultury “Śródmieście” w Białymstoku

II piętro, ul. Kilińskiego 13

Ostatnio dodane
nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.