Polska - Świat nauki

Najlepszy internet dla studenta – wybieramy odpowiednią usługę

2018-08-21 12:35:02 | Białystok

Studenci, czyli osoby należące do przedziału wiekowego 18–24 lat, stanowią szczególną grupę wśród korzystających z sieci. Mianowicie według badania CBOS z 2017 roku w zasadzie każda osoba zaliczana do tego przedziału wiekowego korzysta z internetu. Tylko czy dostawcy internetu mają powody do tego, żeby zaproponować tej grupie klientów specjalne warunki korzystania z usługi?

dziewczyna ucząca się na laptopie

Oferta internetu dla studentów – czy coś takiego istnieje?

Szukając typowej oferty dla studentów, nie znaleźliśmy żadnej usługi przeznaczonej specjalnie dla nich, chociaż nie tak dawno, bo w sierpniu 2017 roku, pojawiła się oferta dla studenta UPC. Tzn. w praktyce była ona dostępna dla każdego, ale jej specyfika polegała na tym, że student mógł zamówić internet światłowodowy wyłącznie na okres trwania roku akademickiego. Teraz w proponowanych przez tę firmę pakietach nie widzimy propozycji internetu dla studentów, ale tak naprawdę internet światłowodowy oferowany jest przez nią na podobnych zasadach co w 2017 roku. Być może w te wakacje firma również przygotuje ofertę z myślą o żakach.

Studenckie oczekiwania odnośnie do internetu

Student potrzebuje szybkiego łącza internetowego, ale zakładając, że nie będzie ono kosztowne. To, na co może sobie pozwolić, uzależnione jest nie tylko od budżetu, jaki może przeznaczyć miesięcznie na usługę, lecz także od warunków mieszkaniowych, którymi dysponuje, i dostępności usług w danym miejscu. Żakom pod względem kosztów i możliwości najbardziej powinien odpowiadać internet światłowodowy, czyli technologia FTTH. Technologia ta oparta jest na bezpośrednim przesyle danych i światłowodach. Jej największym problemem jest jednak dostępność. W 2017 roku korzystało z niej zaledwie 3,9 proc. polskich gospodarstw domowych. Wprawdzie trzeba zaznaczyć, że postęp pod tym względem jest znaczący – w ciągu roku liczba korzystających zwiększyła się o 400 proc., ale daleko nam do średniej unijnej, która wynosi blisko 14 proc. Zatem podstawowe pytanie brzmi: czy mieszkanie studenta umożliwia korzystanie z internetu światłowodowego? To najłatwiej można sprawdzić na stronach dostawców internetu – np. na stronie firmy UPC wystarczy podać tam swój adres.

Student mieszka w akademiku

Z grona 1,3 miliona polskich studentów zaledwie 9 proc. może liczyć na miejsce w akademiku. Plus domów studenckich jest taki, że w wielu przypadkach dostęp do sieci będzie w nich związany jedynie z niewielką opłatą. Jego jakość zależy od akademika. Jedne zapewnią nam szybki internet bezprzewodowy, a inne będą wymagały od nas użycia nawet dziesiątek metrów kabla sieciowego, aby móc korzystać z sieci. Zaletą akademików jest pod tym względem na pewno niewielki koszt, ale ma ona również liczne minusy. Wśród nich znajdują się awaryjność, zależność od adminów, liczne ograniczenia w zakresie korzystania i konieczność czekania nawet kilku tygodni od rozpoczęcia roku akademickiego na możliwość użytkowania sieci.

Żak pozostał w domu rodzinnym

Z punktu widzenia kosztów to oczywiście opcja najbardziej ekonomiczna. W domu studenta już może być doprowadzony internet lub można tego dokonać. Wystarczy dopasowanie odpowiedniego łącza. Dla potrzeb domowych wystarczy jak najbardziej pakiet internetu UPC (dostępny pod: https://www.upc.pl/internet/kup-internet/) z prędkością do 60 Mb/s. Student pomimo braku zarobków może również finansować miesięczny abonament – o ile spełni warunki uzyskania stypendium socjalnego lub np. stypendium naukowego. Dochodzi również możliwość oszczędności poprzez odliczenie 760 zł rocznie w ramach ulgi internetowej, z której w dalszym ciągu można skorzystać, jeśli wcześniej się tego nie robiło.

Student w cudzym mieszkaniu

Fakt wynajmowania mieszkania wraz z kolegami nie eliminuje możliwości skorzystania z szybkiego internetu, ale to właściciel musi na to pozwolić, szczególnie jeśli usługa wymaga wdrożenia pewnej instalacji w mieszkaniu. Jeśli student sam zdecyduje się na instalację, bez zgody właściciela, to może być później zmuszony do jej usunięcia ze względu na złamanie umowy. W przypadku, gdy wszystko pójdzie po myśli żaków, mogą oni jak najbardziej wybrać pod 3–4 użytkowników pakiet 60 Mb/s. To już wystarczy do płynnego korzystania z internetu.

Oferta internetu dla studenta

Student chce korzystać z atrakcyjnej cenowo usługi internetowej i jednocześnie mieć do dyspozycji szybkie łącze. Jeśli znajduje się w zasięgu internetu światłowodowego, to właśnie ta usługa spełni jego oczekiwania.

Artykuł Zewnętrzny
fot. schutterstock
Słowa kluczowe: bez limitu, internet, upc
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Społeczeństwo i Nauka SPiN - Alicja Harakiewicz
Stowarzyszenie "Społeczeństwo i Nauka SPiN" - Alicja Harackiewicz została Prezesem Zarządu

Dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni będzie teraz pełnić kolejną zaszczytną funkcję.

Jak zareagowano na zakaz aborcji na uczelniach wyÅźszych?
Ostra reakcja studentów na wyrok TK. Co powiedzieli swoim wykładowcom?

Studenci prawa mieli unikalną możliwość, żeby powiedzieć sędziom TK, co sądzą o wydanym przez nich wyroku.

Prezydent powołał Przemysława Czarnka na Ministra Edukacji i Nauki

Dowiedz się, kim jest powołany przez Andrzeja Dudę nowy członek rządu.

Polecamy
#ideaHACK 2020 - wyniki i relacja z hackathonu

Innowatorzy walczą przez internet z wyzwaniami współczesnego świata. Zobacz zdjęcia!

Polecamy
Ostatnio dodane
Społeczeństwo i Nauka SPiN - Alicja Harakiewicz
Stowarzyszenie "Społeczeństwo i Nauka SPiN" - Alicja Harackiewicz została Prezesem Zarządu

Dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni będzie teraz pełnić kolejną zaszczytną funkcję.

Jak zareagowano na zakaz aborcji na uczelniach wyÅźszych?
Ostra reakcja studentów na wyrok TK. Co powiedzieli swoim wykładowcom?

Studenci prawa mieli unikalną możliwość, żeby powiedzieć sędziom TK, co sądzą o wydanym przez nich wyroku.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!