Koła naukowe - Z Organizacji

Wideomapping - "Wyrwa w pamięci"

2013-10-11 12:30:48 | Białystok

Już w najbliższy piątek zapraszamy na szczególne wydarzenie – wideomapping na ścianie budynku Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB przy ul. Zwierzynieckiej 16. Wielkoformatowa animacja opowiada w alegoryczny sposób historię białostoczan, wywiezionych w latach 40. XX wieku na Sybir. Jej twórcami są studenci Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z FKN „Filmovi”. Zapraszamy dwukrotnie: o godz. 18.30 i 20.30. Wstęp wolny i gorąca herbata dla wszystkich gości!

Wyjątkowość tego przedsięwzięcia polega na tym, iż grupa studentów PB (Filmovi) pracowała nad projektem niemal 5 miesięcy, z własnej woli, pasji i zaangażowania, tworząc autorską opowieść o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. I stworzyli to metodą, która jest niezwykle efemeryczna – dwa pokazy i... po wszystkim. Dlatego jeśli jeszcze się nie zdecydowaliście, to naprawdę nie czekajcie i zarezerwujcie w ten piątek pół godziny, żeby obejrzeć mapping w wykonaniu FKN „Filmovi” poświęcony białostoczanom wywiezionym na Sybir!

Wideomapping to rodzaj animacji. Wyświetlane na fasadzie budynku obrazy współgrają z jego strukturą, kształtem i detalami. W trakcie projekcji wszystkie elementy wprawiane są w ruch – a przynajmniej takie wrażenie mają oglądający. Pierwszą realizację tego typu „Filmovi” przygotowali w Białymstoku rok temu (http://vimeo.com/55347832). Tym razem ściana ożyje za sprawą historii wywózek, opracowanej i przetworzonej w taki sposób, by pokazać, jak ją rozumieją i wyrażają młodzi ludzie. Podstawą scenariusza są opowieści mieszkańców Białegostoku, deportowanych w latach 1940-41. Na fasadzie CNK zobaczymy zatem 20-minutową projekcję, opatrzoną muzyką, która łączyć będzie animację zwykłą z trójwymiarową, obrazy realistyczne i alegoryczne.Trailer: http://vimeo.com/76391739

Wydarzenie odbywa się w ramach Jesieni Studenckiej (www.facebook.com/JesienStudencka) organizowanej przez Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej oraz Niezależne Zrzeszenie Studentów w Białymstoku – partnerów projektu „Wyrwa w pamięci”

WYRWA W PAMIĘCI – INFORMACJE O PROJEKCIE

Kontekst historyczny projektu „Wyrwa w pamięci” określają cztery wielkie deportacje z lat 1940-1941, jedno z najważniejszych doświadczeń XX w. Wywózki dotknęły wówczas setek tysięcy mieszkańców dawnych kresów II Rzeczpospolitej, a w sposób szczególny Białystok, który utracił 20 tys. obywateli. Wokół wielkiego poczucia straty koncentruje się główna idea projektu: „Spróbujcie to sobie teraz wyobrazić. Pomyślcie, że nagle w każdej grupie której jesteście istotną częścią (rodziny, klasy, bloku, ulicy) brakuje co piątej osoby.” Projekt jest dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

„Wyrwa pamięci” wpisuje się także w ideę utworzenia w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru i włączenia w ten proces, od samego początku, młodych ludzi. Projekt zakłada zrealizowanie czterech bloków działań adresowanych do uczniów i studentów i w dużym stopniu przez nich realizowanych. Wszystkie oparte będą o język i estetykę bliskie młodemu pokoleniu: street art (murale, graffiti), happening, instalację fotograficzną, warsztaty interdyscyplinarne. Terminy:

21.09 – instalacja artystyczna / Magazyn nr 5, ul. Węglowa (zrealizowane)

28.09 –graffiti / realizacja pracy nagrodzonej w Konkursie na projekt muralu / Magazyn nr 5, ul. Węglowa (zrealizowane)

11.10 – video-mapping / Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, ul. Zwierzyniecka 16

14.11 – fotoinstalacja / Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, ul. Zwierzyniecka 16

ip

 

Słowa kluczowe: wideomapping wyrwa w pamięci białystok historia wywóz na sybir animacja fkn filmovi
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
JuÅź niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy TalentÃłw
Już niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy Talentów

Tym razem spotkanie odbędzie się pod hasłem „Efektywne wykorzystanie wzorów przemysłowych w biznesie”.

ZałoÅźenie własnej działalności na studiach nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.
Jak założyć koło naukowe?

Założenie własnej działalności na studiach nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

XIV Sesja Naukowa z cyklu "Wyzwania Zarządzania Jakością"
XIV Sesja Naukowa z cyklu "Wyzwania Zarządzania Jakością"

Konferencja odbędzie się w dniach 26 - 28 kwietnia 2017 roku na terenie kampusu UEK.

Ostatnio dodane
JuÅź niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy TalentÃłw
Już niebawem kolejny webinar w ramach projektu Rzecznicy Talentów

Tym razem spotkanie odbędzie się pod hasłem „Efektywne wykorzystanie wzorów przemysłowych w biznesie”.

ZałoÅźenie własnej działalności na studiach nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.
Jak założyć koło naukowe?

Założenie własnej działalności na studiach nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.