Sztuka
Poza wymiar sztuki - malarstwo Wasyla Martynczuka

Poza wymiar sztuki - malarstwo Wasyla Martynczuka

  • 2021-01-29, do 2021-02-28
  • Domu Kultury "Śródmieście", Białystok

Opis

Dom Kultury „Śródmieście” w Białymstoku zaprasza do obejrzenia wystawy prac Wasyla Martynczuka: „Poza wymiar sztuki”.

To wyjątkowa okazja spotkania z twórczością cenionego grodzieńskiego artysty, który zmarł jesienią ubiegłego roku.

23 olejne obrazy, które znajdziemy w sali wystawowej Domu Kultury Śródmieście, powstały w ostatnim okresie życia malarza. Zachwycają pastelową kolorystyką, baśniowymi postaciami ludzi i zwierząt. Zabierają poza wymiar realnego świata.

Jak mówi dyrektor Domu Kultury Śródmieście Wojciech Bokłago:
„Wasyl Martynczuk - to postać dobrze znana w świecie sztuki. Zarówno na Białorusi, jak i w całej Polsce. Jego prace są w wielu prywatnych kolekcjach, również w naszym mieście. My jako Dom Kultury Śródmieście mamy to szczęście, że wystawa znalazła się w Białymstoku. Stało się to dzięki uprzejmości Oddziału Wspólnoty Polskiej w Białymstoku i dzięki rodzinie artysty. Los sprawił, że artysta nie dożył otwarcia tej wystawy. Pandemia zabrała wielu ludzi. Pośród nich był Wasyl Martynczuk. Natomiast Jego prace zostaną. I myślę, że są genialnym świadectwem Jego talentu i przekraczania przez artystę wymiaru sztuki. Te prace mówią o Jego ogromnej wyobraźni. Bo przekraczają nie tylko granice realnego świata, ale również świata, powiedziałbym: bajkowego, świata mitologicznego. Te kolory, ten specyficzny styl porównywałbym trochę do Chagalla.”

Wernisaż wystawy „Poza wymiar sztuki” Wasyla Martynczuka odbył się online 22 grudnia 2020 roku w Domu Kultury „Śródmieście”, przy ulicy Jana Kilińskiego 13 w Białymstoku. Ekspozycja wystawy potrwa do końca lutego 2021. Mamy nadzieję, że do tego czasu będzie okazja osobistego jej obejrzenia.

Wasyl Martynczuk (1959-2020)

Był jednym z najbardziej cenionych malarzy grodzieńskich. Zajmował się malarstwem, rzeźbą oraz ceramiką. Ukończył Szkołę Artystyczną w Leningradzie, specjalizacja rzeźba w kamieniu. Studiował też na Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki na wydziale ceramiki artystycznej. Przez wiele lat działał w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. Oprócz wystaw na Białorusi i w Polsce, miał indywidualne wystawy w Japonii, Francji, Niemczech, Rosji, na Ukrainie i Litwie. Jego prace cieszą się ogromnym zainteresowaniem miłośników sztuki. Wiele z nich znajduje się w kolekcjach prywatnych koneserów w Europy i na świecie. Artysta kochał życie, co widać w jego twórczości. Stworzył swój indywidualny, rozpoznawalny styl malarski. Tworzył prace pełne miłości w pastelowej gamie kolorów, często z motywami baśni i mitów.

Polecamy
Ostatnio dodane
Portret Arnolfinich
Portret Arnolfinich - poznaj tajemnice obrazu Jana van Eycka

To dzieło bardzo znane i wielokrotnie opisywane, a mimo to skrywające mnóstwo tajemnic.

The Art of Banksy. Without Limits
The Art of Banksy. Without Limits - wystawa słynnego artysty już w Polsce [FOTO]

Po raz pierwszy w historii prace najbardziej tajemniczego artysty street artu zostały zaprezentowane w Polsce.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.