Sztuka
Więzi

Więzi

  • 2020-02-21, , godzina 18:00, do 2020-03-20
  • w Spodkach PIK przy ul. św. Rocha 14 , Białystok

Opis

Podlaski Instytut Kultury zaprasza na otwarcie wystawy „Więzi” grupy Bochemia. Wernisaż odbędzie się w piątek, 21 lutego, o godz. 18.00, w Spodkach PIK przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku.

Małgorzata Masłowiecka-Tomaszczuk, jedna z autorek prac, tak pisze o wystawie i grupie: „Ludzie, którzy chłoną sztukę i trochę jej na świat wydają, spotykali się co roku na plenerach malarskich, a PIK w Białymstoku zadziałał w tym wypadku jak jedyne w swoim rodzaju biuro matrymonialne dla twórców, pozwalając im odnaleźć ich połówki, wiele, wiele połówek. Zawiązały się przyjaźnie, więzi prawie rodzinne. WIĘZI. 

Grupa twórcza „Bochemia” powstała wiosną 2014 roku, ale w rzeczywistości narodziła się znacznie wcześniej. Myśl o niej dojrzewała w duszach miesiącami, jeśli nie latami. Coroczne plenery już nie wystarczały, pojawiła się tęsknota, a potem głód spotkań. (…). Na przestrzeni lat Bochemia zmieniała się, ale jedno pozostało w niej stałe – radość z malowania, spotykania się i uczenia od siebie. Skład grupy także raz zwiększał się, raz zmniejszał. Nie każdy zagrzewał tam miejsce na dłużej, niektórzy potrzebowali czasu, żeby to miejsce w Bochemii dla siebie znaleźć, inni z jej pomocą nabrali świadomości jako twórcy i odeszli w swoją stronę, co nie znaczy, że kiedyś nie powrócą. Pierwsza wystawa Bochemii odbyła się w 2016 roku w Spodkach PIK i prezentowała inspiracje malarskie członków grupy. W kolejnym roku odbyła się druga wystawa, zatytułowana Postać. W 2018 roku postawiono sobie wyzwanie wykonania prac tylko za pomocą trzech podstawowych kolorów. W 2019 roku przygotowano wystawę pod hasłem Intymność, w 2020 – Więzi. Ta ostatnia, nie dość, że piąta, jest szczególna. Ukazuje to, co było powodem powołania grupy do życia, co jest dzisiaj powodem do jej trwania, co wreszcie stanowi o nas, twórcach”.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace: Krzysztofa Chyżego, Elżbiety Czausz-Matel, Marka Czyżewskiego, Jolanty Gałązki, Danuty Grodzkiej, Irminy Kucharskiej, Janusza Kuleszy, Krystyny Kunickiej, Jerzego Łukaszuka, Edyty Niechwiedowicz, Małgorzaty Masłowieckiej, Barbary Piekarskiej-Abou-Hilal, Beaty Palikot-Borowskiej, Hanny Siemionow, Adama Ślefarskiego i Stanisława Wesołowskiego. 

Wydarzeniem towarzyszącym będzie prezentacja portretów członków Bohemii autorstwa grupy Fotospółdzielnia. Autorzy zdjęć to Cezary Fabiszewski, Krzysztof Borowski, Jarosław Popławski, Mieczysław Czapko, Maria Safarewicz oraz Emilia Szotko.

Wystawa będzie czynna do 20 marca 2020.

Polecamy
Ostatnio dodane