Premiery - Teatr

Teatr Dramatyczny w Białymstoku rozpoczął 2023 rok spektaklem "Pani Pylińska i sekret Chopina"

2023-01-17 12:19:25 | Białystok

14 stycznia 2023 roku na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury odbyła się premiera spektaklu „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Adama Opatowicza. Autorem tłumaczenia i adaptacji powieści Érica-Emmanuela Schmitta jest Jan Nowak. Widzowie bardzo licznie przybyli na sobotnie przedstawienie, które było kameralną opowieścią o wzajemnych relacjach ludzi połączonych muzyką Fryderyka Chopina. To najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Pani Pylińska i sekret ChopinaSpektakl refleksyjny i wzruszający, a momentami zabawny, spotkał się z dużą sympatią białostockiej publiczności.

Przedstawienie opowiada o potędze sztuki. O tym, jak ona może oddziaływać na nasze postępowanie, wybory życiowe, osobowość. W tym przypadku opowieść o tyle urokliwa i uwodząca, że dotyczy ciekawej relacji młodego francuskiego studenta filozofii i ekscentrycznej nauczycielki gry na fortepianie. Jest to także próba wniknięcia w tajemnice wspaniałego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina – mówił  reżyser spektaklu Adam Opatowicz.

Poza historią, którą przedstawiamy, poza interesującymi postaciami i ich bogactwem wewnętrznym, pozwalamy wybrzmieć muzyce Fryderyka Chopina tak, by stała się ona integralną częścią spektaklu. Sam Chopin jest intrygujący, jego muzyka jest przepiękna, a w przypadku tego przedstawienia, myślę że świetnie zinterpretowana – dodał Opatowicz.

Za opracowanie muzyczne spektaklu i wykonanie muzyki Chopina odpowiadał Janusz Olejniczak – obok Zimermana i Blechacza, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, pedagog, juror konkursów Chopinowskich.

Wbrew pozorom muzyki jest mniej, jak samego dotarcia do niej i o tym jest ta sztuka – podkreślał Olejniczak.

Scenografię i kostiumy do spektaklu stworzył Marek Braun. W minimalistycznej, wręcz ascetycznej i symbolicznej przestrzeni, zbudowanej przede wszystkim światłem, widzowie usłyszeli praktycznie całą partyturę książki Érica-Emmanuela Schmitta. Kostiumy – w zamyśle kostiumografa: w czerni, bieli i odcieniach szarości – pozwalały widzom skupić się na przestrzeni relacji między postaciami.

To coś w rodzaju passe-partout dla dźwięku i głosów aktorów – mówił Marek Braun.

Realizacja  spektaklu przez Teatr Dramatyczny, dała widzom sposobność dotknięcia sekretu Chopina w każdej z granych postaci.

Na scenie wystąpili : w roli Pani Pylińskiej - Arleta Godziszewska, Agnieszka Możejko-Szekowska jako Ciotka Aimée, Kamila Wróbel-Malec w roli pielęgniarki oraz Michał Przestrzelski, wcielający się w postać Érica.

Przedstawienie można obejrzeć 21 i 22 stycznia oraz 10, 11, 12 lutego 2023 r. w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N.

Czas trwania: ok. 90 minut

Sprzedaż biletów w Kasie Teatru (Białystok, ul. Suraska 1):

– wtorek – sobota: godz. 14.00 – 20.00

– niedziela: godz. 12.00 – 14.00

oraz na stronie dramatyczny.pl

Rezerwacje:

Tel. 693 102 204, tel. 85 74 99 184

Bilety na spektakl w cenie: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie www.dramatyczny.pl

Dzieło oryginalne w języku francuskim © Antigone 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone

ip

fot. Bartek Warzecha

Słowa kluczowe: przedstawienie, premiera, bilety, relacja, sezon 2022/2023
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Pani Pylińska i sekret Chopina
Teatr Dramatyczny w Białymstoku rozpoczął 2023 rok spektaklem "Pani Pylińska i sekret Chopina" Białystok

Przedstawienie jest kameralną opowieścią o wzajemnych relacjach ludzi połączonych muzyką Fryderyka Chopina.

Polecamy
Osy - spektakl
Dorociński, Boczarska i Chojnacki w spektaklu "Osy" w Och-Teatrze

To błyskotliwa, niezwykle przejmująca komedia o nietypowej strukturze.

Magnolia - spektakl 2019
"Magnolia" - Krzysztof Skonieczny przekłada film na język teatru WTW [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z próby i poznajcie komentarz twórców spektaklu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Pani Pylińska i sekret Chopina
Teatr Dramatyczny w Białymstoku rozpoczął 2023 rok spektaklem "Pani Pylińska i sekret Chopina" Białystok

Przedstawienie jest kameralną opowieścią o wzajemnych relacjach ludzi połączonych muzyką Fryderyka Chopina.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.