Dzieje się - Teatr

Za nami prapremiera spektaklu "Landschaft" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

2023-03-14 12:20:09 | Białystok

11 marca 2023 roku w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku odbyła się prapremiera spektaklu „Landschaft” według autorskiego tekstu i w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

Landschaft spektaklWidzowie w skupieniu oglądali najnowsze przedstawienie naszego teatru. Znany białostockiej publiczności reżyser, od lat związany z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, tym razem zabrał widzów do polskiego domu wypełnionego rodzinnymi problemami. Ojciec trzech synów, po śmierci ich matki, a własnej żony, stara się na nowo odbudować rodzinne relacje. Czuje, że nastała nowa epoka, w której śmiało może sięgnąć po miłość swoich synów. Myląc władzę z wolnością, uwalnia swoje chore dyktatorskie zapędy. Kontrola, upokorzenie, umniejszanie wartości i posługiwanie  się socjotechniką, sprawiają, że skłóca ze sobą synów i ukazuje się im jako zbawca i niekwestionowany domowy autorytet.

Mocna sztuka, pełna skrywanych tajemnic, przybierająca momentami formę ironicznej komedii, mówi o tym, jak miłość ojcowska przybiera formy od zniewolenia, po obłudną prawdę o nim samym.

Ojciec jest osią wszystkiego, co się dzieje w przedstawieniu – mówi Krzysztof Ławniczak wcielający się w rolę głównej postaci.

„Landschaft” to sztuka oddziałująca na emocje i skłaniająca do refleksji, w której każdy odnajdzie część siebie. – Przedstawienie jest ciekawe i bardzo współczesne. Trochę wesołe, trochę smutne, o życiu, o nas samych, o podróży w świat dzieciństwa. Porusza problem relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi – mówi o spektaklu Waldemar Śmigasiewicz- autor tekstu i reżyser.

Całości dopełniła sugestywna scenografia, którą przygotował Maciej Preyer, wizualizacje Piotra Śmigasiewicza oraz muzyka skomponowana przez Mateusza Śmigasiewicza, w której nie brakowało klasycznych dźwięków.

To historia o wewnętrznej klęsce świata zorganizowanego przez mężczyzn. Świata, który proponuje dominację, kłamstwo, manipulację. To czas śmierci patriarchatu – podkreśla Waldemar Śmigasiewicz.

Waldemar Śmigasiewicz jest uznanym, doświadczonym i cenionym reżyserem oraz wykładowcą sztuk teatralnych.

Uważam, że każdy aktor w swojej karierze powinien popracować z Waldemarem Śmigasiewiczem. Otwiera on pewną świadomość i nieoczywistość zawodu aktora – mówi Piotr Półtorak Dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Premiera spektaklu „Landschaft” odbyła się 11 marca br. Na kolejne spektakle zapraszamy 18,19 marca, 1,2 kwietnia oraz 20 i 21 maja br. w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N.

Na scenie widzowie mogą zobaczyć: Jolantę Borowską (gościnnie), Justynę Godlewską-Kruczkowską, Bernarda Banię, Krzysztofa Ławniczaka, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego oraz Piotra Szekowskiego.

Spektakl rekomendowany dla widzów od 16 roku życia.

Czas trwania: ok. 150 minut (z przerwą).

Bilety na spektakl w cenie: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej.

ip

fot. Bartek Warzecha/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Waldemar Śmigasiewicz, premiera, relacja, 2023, repertuar
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Landschaft
Za nami prapremiera spektaklu "Landschaft" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku Białystok

To mocna sztuka, pełna skrywanych tajemnic, przybierająca momentami formę ironicznej komedii.

FeTA 2023
Startuje nabór na Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich 2023

Organizatorzy czekają na krótkie monodramy, które w kwietniu zostaną ocenione przez profesjonalne jury.

Laureaci 5 Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU
Ogłoszono werdykt 5. Konkursu Dramaturgicznego "Strefy kontaktu" [FOTO]

Których autorów sztuk teatralnych nagrodzono?

Polecamy
spektakl Hobbit
Tak wygląda spektakl "Hobbit" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku [FOTO]

Widzowie owacyjnie przyjęli spektakl, który Grzegorz Suski stworzył na podstawie książki J. R. R. Tolkiena.

Teatr Polski we Wrocławiu
Teatr Polski we Wrocławiu przedstawia najbliższe premiery

Zobacz, jakie spektakle wkrótce zagoszczą w repertuarze tego teatru.

Polecamy
Ostatnio dodane
Landschaft
Za nami prapremiera spektaklu "Landschaft" w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku Białystok

To mocna sztuka, pełna skrywanych tajemnic, przybierająca momentami formę ironicznej komedii.

FeTA 2023
Startuje nabór na Festiwal ewidentnych Talentów Aktorskich 2023

Organizatorzy czekają na krótkie monodramy, które w kwietniu zostaną ocenione przez profesjonalne jury.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.