Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Jakie są granice człowieczeństwa? – wokół tego pytania budowany jest świat przedstawienia „Wyspy GUŁag”. Z ogromu faktów, zdarzeń i postaci opisanych przez byłego więźnia sowieckich łagrów, Piotr Ziniewicz wybrał pojedyncze motywy, kilkanaście postaci i charakterystyczne pytanie o kondycję człowieka w świecie łagrów.To, co jest przedstawione w spektaklu, zdarzyło się naprawdę i dzięki temu podstawą scenicznego widowiska jest historyczna prawda, fakty, czyjeś doświadczenia.

W „Wyspach GUŁag” Piotr Ziniewicz nie dąży jednak do pieczołowitego odtworzenia historycznych realiów. Główny temat spektaklu zmierza w stronę wymiaru metafizycznego, uniwersalnego. Podstawowe pytanie to: jak zachować człowieczeństwo w nieludzkich warunkach, w sytuacji ekstremalnego cierpienia. W świecie łagrów pytanie o granice ludzkiej wytrzymałości stawiać należy właściwie wciąż od nowa. Można przeżyć, tylko jakim kosztem? To pytanie za Sołżenicynem na każdym kroku powtarza Piotr Ziniewicz. Co to właściwie znaczy być człowiekiem? Czy istnieje granica, po przekroczeniu której można powiedzieć, że człowiek przestał być człowiekiem. "Bo przeżyć za wszelką cenę, to znaczy przeżyć kosztem innego człowieka" (monolog Aleksego Osorgina).Jednym z aspektów spektaklu jest też nasze uczestnictwo w doświadczeniu łagrów, a przede wszystkim nasza pamięć:- Pamięć o łagrach jest naszym obowiązkiem. Musimy mieć świadomość, że występuje pewien rodzaj sytuacji, możliwe są warunki, kiedy człowiek traci wszystko, co decyduje o jego człowieczeństwie. I jeszcze znajduje na to całą masę usprawiedliwień: system, głód, ideologia, inny człowiek, itd. – tłumaczy Piotr Ziniewicz. – Musimy pamiętać, że to byli tacy sami ludzie jak my. Wychowani w podobnej kulturze, na tych samych książkach, w religii, której my też jesteśmy wyznawcami. I to zarówno oprawcy, jak i ofiary. Po prostu zaistniały pewne okoliczności, w których człowiek przestawał być człowiekiem. I że one znowu mogą zaistnieć… Łagry funkcjonują do dziś, w Rosji, Chinach, Korei. W jednym z obozów w Rosji, na Kołymie, zalegają masowo w rowach porzucone zwłoki dorosłych, dzieci (relacja naocznego świadka, Polaka z 2007 roku).

Obsada i twórcy spektaklu

Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Wyspy Gułag (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Obsada spektaklu

Bernard Maciej Bania Bernard Maciej Bania Osorgin Aleksy
Franciszek Utko Franciszek Utko Maksym Gorki
Danuta Bach Danuta Bach Siostrzenica Gorkiego

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Wyspy Gułag.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Wyspy Gułag (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Wyspy Gułag (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Wyspy Gułag (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Wyspy Gułag (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.