Literatura
Marcin Przybyłek w Białymstoku

Marcin Przybyłek w Białymstoku

  • 2007-08-24, , godzina 17:00
  • EMPiK Rynek, Białystok

Opis

Gościem białostockiego Empiku będzie Marcin Przybyłek - autor dwóch powieści: "Gamedec. Granice rzeczywistości" (2004) i "Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw" (2006).

Marcin Przybyłek opowie o planach na przyszłość, fascynacjach grami i psychologii stworzonego przez siebie nowego rodzaju bohatera: Torkila Aymore'a, gierczanego detektywa, gamedeka.

Gamedec zajmuje się rozwiązywaniem zagadek związanych z grami przyszłości: rozplątuje powikłane losy ludzkie, prześwietla zależności programowe, gospodarcze, polityczne, wnikając wbrew własnej woli coraz głębiej w tajemnice wielkich sił tego świata. Torkil nie jest supermenem: zdarza mu się popełniać błędy, co czyni jego postać wiarygodniejszą. Autor łączy detektywistyczną narrację i wątki romantyczne z klimatami cyberpunku, zdradzając mimochodem, że jest doświadczonym graczem.

Prowadzenie: Marcin Tomkiel (Radio Białystok).



Marcin Przybyłek o sobie:

Urodziłem się w Pułtusku w roku 1968 i od razu chciałem być kosmonautą. W wieku lat ośmiu odkryłem, że pojawiłem się na świecie o stulecie za wcześnie i zamiast latać w kosmos mogę jedynie pokręcić się wokół Ziemi. Strasznie płakałem i postanowiłem zostać pisarzem. Potem na chwilę o tym zapomniałem, bo rodzice chcieli mieć syna lekarza. Chociaż medycyna mnie nie pociągała, sądziłem, że zostanę psychiatrą, zawód ten ma w sobie coś z fantastyki.

Byłem w błędzie: staż lekarski pokazał, że to nie ten rodzaj fikcji. Przez kolejnych 6 lat pracy w koncernie farmaceutycznym przejechałem ponad 300 tys. kilometrów, lecz nigdy nie udało mi się wejść w hiperprzestrzeń; poznałem setki nowych istnień, lecz nigdy nie byli to obcy. Zmęczony nieudanymi eksperymentami założyłem firmę szkoleniową Hekson, w której uczę zasad komunikacji międzyludzkiej przemycając gdzie się da metody gestykularnej konwersacji transgalaktycznej.

Od dzieciństwa towarzyszy mi lemowska wizja mózgu, który otrzymując odpowiednie impulsy nie jest w stanie odróżnić, czy postrzegany przez niego świat jest realny czy spreparowany („Ze wspomnień Ijona Tichego", Epizod I). Obraz ten oraz fascynacja grami komputerowymi zeszły się w publikacjach: rubryce „Grao Story" w Świecie Gier Komputerowych i „Co w duszy gra" w Nowej Fantastyce. Gdy dodałem do nich zauroczenie kobiecym pięknem, powstały opowiadania o gamedecu, które wyewoluowały w książkę Gamedec. Granica rzeczywistości. Tom drugi (Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw) będzie powieścią podobnie jak tom trzeci, czwarty i piętnasty, bo rozstawać się z Torkilem Aymorem nie zamierzam.



Polecamy
Ostatnio dodane
Nagroda Wielkiego Kalibru 2024
Ogłoszono nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2024

Przyznaje się je za najlepszą powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku.

Czarownica Zora. Czarownica idzie do szkoły
Premiery komiksów Egmontu na maj 2024

Wiele ciekawych opowieści w majowej ofercie. Co warto przeczytać?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.