Sztuka
Oblicza przestrzeni i kontrastów

Oblicza przestrzeni i kontrastów

  • 2022-11-15, , godzina 18:00, do 2022-12-09
  • wstęp wolny
  • Dom Kultury "Śródmieście" w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro, Białystok

Opis

Cykl obrazów Agnieszki Cygler można obejrzeć w Domu Kultury „Śródmieście”
w Białymstoku. Wernisaż wystawy „
Oblicza przestrzeni i kontrastów” odbędzie się
15 listopada.

Agnieszka Cygler pierwsze kroki w malarstwie stawiała w Niemczech, gdzie zauważono jej naturalną zdolność do kolorystyki. Po powrocie do Polski tworzyła prace, które były odzwierciedleniem jej stanów emocjonalnych. Przez lata doskonaliła swój warsztat. Musiała dojść do perfekcji technicznej w nakładaniu struktur, ale przede wszystkim „dojrzeć” do tego, aby efektownie przekazywać emocje w swoich pracach. Dlatego prace artystki można podzielić na trzy etapy „Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość".

Równowaga jako układ przeciwstawnych sił i wartości

– Tematem przewodnim, który przyświecał mi podczas tworzenia niniejszej wystawy była równowaga, jako układ przeciwstawnych sił i wartości, które osiągamy, gdy jesteśmy pogodzeni z samym sobą i świadomi życia. To właśnie w kontrastach i przestrzeni odnajduję największe inspiracje, subtelne kształty, zachwycające kolory, nastroje, klimaty, które dają początek moim pracom. Emocjonalne podejście do tworzenia pokazuje stany, w których byłam, tworząc każdą z nich. Szukając ciągle nowych możliwości, próbując otworzyć się na zmiany, jakie zachodziły w moim życiu, zmieniałam struktury, metody kładzenia farb i techniki. – mówi Agnieszka Cygler.

Na wystawie w Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku będzie prezentowany cykl
12 obrazów. Dzieła są odzwierciedleniem wewnętrznych emocji artystki wynikających
z obserwacji ludzi i nieustannie zmieniającego się świata. Prace nie posiadają tytułów – to celowy zabieg zastosowany przez autorkę.

– Każdy z obrazów to przekaz zmian i zawarte w nich odbicie mojego wnętrza, do którego mam nadzieję, odnajdą Państwo odniesienie w swoim życiu.  Dlatego też celowo nie tytułowałam żadnego z nich.  Bo „sztuka ma oddziaływać na widza", czego sobie i Państwu życzę.
– tłumaczy autorka.

„Spokój wewnętrzny jest rezultatem walki, zmagań, popełnionych błędów. Wydestylowane, w pełni uświadomione ego...” - Erich Maria Remarque, Dom marzeń

Dzięki malarstwu, poznanie własnego wnętrza staje się łatwiejsze. To profesja, w której liczy się umiejętne przekazanie uczuć za pomocą kolorów, kształtów, linii i kontrastów. Proces twórczy pomógł Agnieszce Cygler odzyskać równowagę i harmonię w życiu codziennym. Każda warstwa na obrazie symbolizuje stan emocjonalny artystki w momencie tworzenia.

Prezentowany cykl obrazów skłania do autorefleksji, która umożliwia odbiorcy dotarcie do podświadomości i zrozumienie emocji tkwiących głęboko we wnętrzu każdego z nas.

Wernisaż wystawy

Wernisaż wystawy „Oblicza przestrzeni i kontrastów" Agnieszki Cygler odbędzie się
15 listopada (wtorek) o godz. 18.00 w ramach Miejskiego Salonu Artystycznego Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku (ul. Jana Kilińskiego 13, II piętro). Ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, wstęp jest wolny.

Wystawa będzie czynna do 9 grudnia 2022 roku.

Polecamy
Ostatnio dodane
DoFA 2022
Wydarzenia przedfestiwalowe 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Miasto solidarne".

Nocna mara obraz
"Nocna mara", czyli groza w malarstwie Johanna Heinricha Füssliego

Czy dzieło sztuki może przywodzić na myśl horrory?

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.