Sztuka
Wystawa malarstwa i fotografii Mikalojusa Konstantinasa Ćiurlionisa

Wystawa malarstwa i fotografii Mikalojusa Konstantinasa Ćiurlionisa

  • 2018-01-19, , godzina 18:00, do 2018-03-31
  • wstęp wolny
  • Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19 , Białystok

Opis

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż prac malarskich i fotografii najwybitniejszego malarza litewskiego Mikalojusa Konstantinasa Èiurlionisa

19 stycznia 2018, godz. 18.00-20.00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny

Wystawa, która będzie czynna do 31 marca, odbywa się z okazji obchodzonego w 2018 roku 100-lecia odzyskania przez Litwę niepodległości

Specjalni goście: prawnuk artysty, prof. Rokas Zubovas z żoną Sonatą, Konsul Republiki Litewskiej w Sejnach Vaclav Stankeviè i Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski

Podczas wernisażu wystąpi zespół folklorystyczny „Alna” z Puńska, planowana jest także degustacja litewskiego wina i serów.

Mikalojus Konstantinas Èiurlionis (1875-1911) - litewski malarz i kompozytor, unikalny twórca w historii Europy, z uwagi na różnorodność swojej twórczości porównywany z mistrzami renesansu.

W ciągu trwającego zaledwie 10 lat okresu twórczości napisał około 400 utworów, w tym dwa wielkoformatowe poematy symfoniczne, uwerturę, dwie sonaty fortepianowe, kwartet smyczkowy i kantatę na chór i orkiestrę. W tym samym czasie namalował ponad 300 obrazów, pisał poezję i prozę, jednocześnie znajdując czas na fotografię artystyczną.

Notatki z lat studiów w warszawskim Instytucie Muzycznym wykazują jego zainteresowanie geologią i historią, chemią i geometrią, fizyką i astronomią, astrologią i mitologią starożytną, językami martwymi i nowoczesnymi, filozoficznymi ideami starożytności i nowoczesności, religiami wschodnimi i zachodnimi. Z drugiej zaś strony zaangażowanie M.K.Èiurlionisa w litewskie odrodzenie narodowe ukazuje go jako twórcę romantycznego.

W czasie krótkiego, dwuletniego okresu życia w Wilnie, Èiurlionis aktywnie uczestniczył w tworzeniu Litewskiego Towarzystwa Artystycznego, organizował pierwsze wystawy malarzy litewskich, organizował i przewodniczył chórom litewskim w Warszawie, Wilnie i Petersburgu. Był pierwszym profesjonalnym kompozytorem litewskim, który z takim zaangażowaniem analizował, harmonizował oraz opisywał litewskie pieśni ludowe. Jego pasję względem życia i twórczości najtrafniej oddaje fakt nieprzyjęcia posady wykładowcy Warszawskiego Instytutu Muzycznego i deklaracja zawarta w liście do brata Pawła, że „zamierza pracować na rzecz Litwy oraz poświęcić jej cały swój dorobek artystyczny”.
Mikalojus Konstantinas Èiurlionis zmarł w wieku 36 lat w Pustelniku koło Warszawy, spoczywa w Wilnie.

Mapa

Ostatnio dodane
Letni Festiwal Operowy
Podsumowanie Letniego Festiwalu Operowego 2018

Wydarzenie zebrało aż 8,5 tys. widzów!

Light.Move.Festival.
Instalacje Light.Move.Festival. podbijają Polskę

Mocnym punktem festiwalu są instalacje świetlne.

Kupony i kody rabatowe