Dzieje się - Teatr

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zapowiada sezon artystyczny 2023/2024

2023-09-07 11:58:34 | Białystok

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w najbliższy weekend rozpoczyna sezon artystyczny 2023/2024. – Repertuar przygotowany na nowy sezon jest bardzo różnorodny. Jestem przekonany, że każdy widz znajdzie coś dla siebie. W naszym programie znalazły się przedstawienia dobrze znane białostockiej publiczności, jak również spektakle całkiem nowe. W tym sezonie zaprosimy naszych widzów na trzy premiery – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Teatr Dramatyczny konferencja prasoweTo kolejny sezon artystyczny, podczas którego instytucja będzie prowadzić swoją działalność poza siedzibą przy ul. Elektrycznej.

Spektakle, tak jak dotychczas, podczas remontu Teatru, odbywać się będą przy ul. Ciołkowskiego w Uniwersyteckim Centrum Kultury, w Auli UwB przy ul. Świerkowej, w Kinie Ton, a także w Podlaskim Instytucie Kultury – przypomina Piotr Półtorak. – Mimo tych trudności nadal prowadzimy działalność statutową i zapraszamy widzów do skorzystania z naszej oferty – dodaje.

W repertuarze przygotowanym na nowy sezon artystyczny 2023/2024 znalazły się trzy spektakle w reżyserii Witolda Mazurkiewicza: „Wszystko w rodzinie”, „Pomoc domowa” i „Boeing, Boeing”, a także „Landschaft” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Adama Opatowicza oraz „Skąpiec” wyreżyserowany przez Tomasza Mana.

Już 18 listopada widzowie Teatru będą mieli okazję obejrzeć pierwszą z zaplanowanych premier – „Posprzątane” Sarah Ruhl w reżyserii Bożeny Baranowskiej. Kolejną premierą w marcu 2024 r. będzie spektakl zatytułowany „Szwagierki” Michela Tremblay w reżyserii Michała Znanieckiego. Natomiast w maju przyszłego roku Teatr zaprosi widzów na „Małe zbrodnie małżeńskie” wg Èrica-Emmanuela Schmitta w reżyserii kierownik literackiej Teatru Dramatycznego – Jolanty Hinc-Mackiewicz.

Instytucja rozpoczęła nabór na warsztaty teatralne, które prowadzi od 2006 roku. W trakcie konferencji prasowej opowiedziały o nich aktorki Teatru Dramatycznego.

W tej chwili trwa rekrutacja uzupełniająca, są jeszcze wolne miejsca. Zachęcamy, zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w projekcie, który cieszy się ogromną popularnością. Mamy obecnie siedem grup warsztatowych – powiedziała Agnieszka Możejko-Szekowska.

Zajęcia teatralne prowadzimy według naszych autorskich scenariuszy. Warsztaty trwają od października do czerwca, a ich zwieńczeniem jest pokaz finałowy na dużej scenie – dodała Kamila Wróbel-Malec.

Szczegółowe informacje na temat zasad tegorocznej rekrutacji znajdują na stronie https://dramatyczny.pl/projekty/warsztaty-teatralne/.

W nowym sezonie artystycznym Teatr Dramatyczny w Białymstoku realizuje także trzy projekty dofinansowane z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

W październiku zapraszamy na nasz sztandarowy projekt, czyli siódmą edycję międzynarodowego festiwalu teatralnego „Kierunek Wschód VII”. Te międzynarodowe spotkania rozpoczną się 2 października i potrwają do 15 października br. Kolejnym realizowanym przez nas zadaniem, skierowanym do nauczycieli, są warsztaty pod nazwą "Teatr – Lubię to! Sezon 5”, które ruszają już 21 października br. tuż po zakończeniu festiwalu – wymienia Piotr Półtorak.

Instytucja kontynuuje również realizację dwuletniego projektu inwestycyjnego „Scena za rzeką – etap I”. W ramach zadania zostanie przygotowany projekt architektoniczno-budowlany, dzięki któremu będziemy mogli starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Mamy nadzieję, że w przyszłości przy ul Branickiego 15 powstanie dodatkowa scena teatru, nowoczesne pracownie, magazyny, a także przestrzeń do realizacji prób – wspomniała dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora.

29 października br. Teatr Dramatyczny weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w stolicy Armenii, gdzie zaprezentuje spektakl „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Adama Opatowicza. Jest to pierwsza edycja festiwalu organizowanego przez Państwowy Teatr Akademicki im. Gabriela Sundukyana w Erywaniu.

Bilety na spektakle są dostępne zarówno w kasie biletowej przy ul. Suraskiej 1, jak i w sprzedaży internetowej. Dokładne terminy i informacje na temat lokalizacji można znaleźć w zakładce repertuar na stronie dramatyczny.pl. Wstęp na wszystkie przedstawienia w ramach Kierunku Wschód będzie bezpłatny za okazaniem wejściówek.

ip

fot. M. Grzes

Słowa kluczowe: spektakle, premiery, repertuar, Piotr Półtorak
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Fama 2018
Znamy laureatów festiwalu Fama 2018

Zobacz, kto otrzymał nagrodę podczas tegorocznej edycji festiwalu!

nominacje do Teatralnych Nagrodach Muzycznych
Ogłoszono nominacje do Teatralnych Nagród Muzycznych 2022

Które teatry i artyści mają szanse na nagrody w 16 kategoriach?

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.