Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Pomysł umieszczenia więźniów na scenie może się wydawać dość kontrowersyjnym, ale też ciekawym i intrygującym. Czy trafionym?
 
Do Teatru Dramatycznego przyjechali osadzeni z Zakładu Karnego, mieszczącego się przy ulicy Hetmańskiej w Białymstoku. Mała scena zmieniła się w obóz koncentracyjny, a przestępcy stali się aktorami. Już na piętnaście minut przed rozpoczęciem widowiska sala była pełna, a chwilę później dostawiano krzesła. Przybyły rodziny więźniów, władze samorządowe, powiatowe, gminne, dziennikarze… Długo by wymieniać.
 
Przygotowania do spektaklu były naprawdę profesjonalne, bo próby trwały już od lutego 2009 r. Scenariusz „Jasełka-moderne” Ireneusza Iredyńskiego wyreżyserował Dariusz Szada-Borzyszkowski. W przedstawieniu znalazło się też miejsce dla aktorki Teatru Dramatycznego Aleksandry Maj. Poza umiejętnościami aktorskimi zaprezentowanymi na scenie, służyła też więźniom pomocą w przygotowaniach. Pomysłodawcą zaś całego przedsięwzięcia jest obecny dyrektor Zakładu Karnego Tadeusz Kaczyński. Przedstawienie zostało zorganizowane w celach resocjalizacyjnych. Przygotowania, wspólne działania mają na celu nauczenie więźniów pracy w grupie, zespole, współpracy. A także podbudowanie ich poczucia własnej wartości: więźniowie grali wszak nie tylko dla siebie, ale też dla swoich rodzin i kolegów. Nie chcieli ich zawieść. Był to kolejny krok w stronę normalnego życia, poza murami więzienia.
 
Po przedstawieniu miała miejsce licytacja prac plastycznych wykonanych przez mieszkańców Zakładu Karnego, prowadzona przez Jacka Kawalca. Dochód został przeznaczony na Stowarzyszenie Penitencjarne "Patronat", mającą na celu pomoc więźniom w przystosowaniu się do życia, po wyjściu na wolność. Organizacja wspiera także rodziny i dzieci osób pozbawionych wolności oraz bezdomnych.
 
Mnie osobiście sztuka wciągnęła. „Jasełka-moderne” opowiadają o życiu codziennym ludzi skazanych na pobyt w obozach koncentracyjnych. O innym sposobie patrzenia na życie, przez pryzmat pewnych doświadczeń, których brak większości ludzi wolnych. A kto inny może lepiej rozumieć świat za murami, niż sami osadzeni? Dzięki tej znajomości udało im się stworzyć mocny, realistyczny i ciekawy spektakl. Ukazali to trudne życie w odosobnieniu od innej strony, niż zwykle widzimy w pełnych patosu filmach, czy czytamy w książkach. Życie, które zdaje się, że było właśnie takie.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Jasełka moderne.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Jasełka moderne (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Jasełka moderne (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Jasełka moderne (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Jasełka moderne (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Jasełka moderne (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy
Wrocławski Teatr Pantomimy wystąpi z artystami z Korei Południowej

To współpraca w ramach projektu "Alice Art=A Live Art".

Błękitnt Pies - Spektakl w Teatrze Polskim
Zbliża się premiera spektaklu "Błękitny Pies" w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Będzie to familijny spektakl muzyczny w reżyserii Agaty Skowrońskiej na podstawie książki Beaty Majchrzak.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.