Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

11 marca br. w Uniwersyteckim Centrum Kultury będzie miała miejsce premiera spektaklu „Landschaft” według autorskiego tekstu i w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. To najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Waldemar Śmigasiewicz znany białostockiej publiczności reżyser, scenarzysta i pedagog, związany był z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku od początku lat 80 oraz pod koniec lat 90, gdzie zrealizował m.in. „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza, „Tango” Sławomira Mrożka oraz „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Za scenografię i kostiumy do spektaklu odpowiada Maciej Preyer, który zadbał o to, by proponowana przestrzeń sceniczna była ciekawa dla widzów poprzez swą oryginalność rozwiązania oraz plastykę. Muzykę do spektaklu stworzył Mateusz Śmigasiewicz, a wizualizacje przygotował Piotr Śmigasiewicz.

 „Landschaft” to ironiczna komedia, rodzinny obrazek, historia domu, w którym ojciec trzech synów, po śmierci ich matki, a jego żony stara się na nowo odbudować rodzinne relacje. Myląc władzę z wolnością, uwalnia chore patriarchalne i dyktatorskie zapędy. Posługując się zmyślną socjotechniką, skłóca ze sobą synów, pragnąc ukazać się im jako zbawca i niekwestionowany domowy autorytet. Ironia miesza się tu z humorem, a miłość ojcowska przybiera formy od zniewolenia po obłudną prawdę o nim samym. W tym kontekście ani obiektywna prawda, ani dążenie do niej nie mają większego znaczenia. Ważnym staje się jedynie interpretacja zdarzeń, przez które ojciec pragnie zapanować nad umysłami domowników, na nowo pisząc historię swojej rodziny.                                                                            

– Tytułowy „Landschaft” odnosi się do krajobrazu, obrazu, a w istocie do pejzażu wewnętrznego człowieka. W tym kontekście staje się on metaforą świata idyllistycznego, nieco naiwnego, pięknego i wymarzonego, którego namiastkę każdy człowiek nosi w sobie, a który w zderzeniu z rzeczywistością staje się złudnym schronieniem, by nie powiedzieć tytułowym landschaftem – mówi reżyser Waldemar Śmigasiewicz.

– Spotkanie z Waldemarem Śmigasiewiczem już przed laty zostawiło swoją obecnością ślad w moim myśleniu o teatrze i o aktorstwie. Obecnie praca z wymagającym reżyserem, erudytą  to niesamowita przygoda intelektualna, artystyczna, ludzka. Widzę w niej same plusy – mówi Krzysztof Ławniczak, aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku.  – Po obejrzeniu naszego spektaklu każdy będzie miał swój obraz, swój landschaft. Piękna natura oprawiona w ramy, prawda przetworzona przez wizję człowieka, który ma określone pojęcie o świecie. Przedstawienie mówi  o naszej ludzkiej, społecznej małostkowości, o tym, jak ją przekuwamy w wielkość – co w zasadzie nigdy się nie udaje i wychodzi z tego paradoks – nadmienia Krzysztof Ławniczak wcielający się w rolę Ojca.

– „Landschaft” to nie lada kąsek teatralny. Taki spektakl, jakiego dawno nie było w Teatrze Dramatycznym. Myślę, że ilość refleksji, przemyśleń, wzruszeń, a również śmiechu, które czekają na widzów w tym przedstawieniu, sprawi, że chętnie obejrzą nasz „Landszaft”. To sztuka dla osób wrażliwych, inteligentnych, próbujących zrozumieć, przeżyć i poczuć otaczającą nasz rzeczywistość – mówi Justyna Godlewska-Kruczkowska, która w spektaklu wciela się w rolę Dory.

– Każdy aktor mógłby sobie życzyć pracy z takim twórcą. Waldemara Śmigasiewicza poznałam ponad 25 lat temu. To spotkanie wywarło na mnie ogromny wpływ. Ukształtowało na całe życie moje myślenie i patrzenie na teatr. Jestem bardzo szczęśliwa, że się teraz spotykamy. To reżyser bardzo wymagający, a praca z nim wymaga ogromnego skupienia. Budowanie roli polega na naprawdę głębokim przepuszczaniu jej przez siebie. To takie działania jubilerskie, ważny jest każdy szczegół, nic nie jest bez znaczenia. A poza tym to znakomity tekst. Materia, którą bardzo lubię. Sam reżyser i sam autor nazwał to sztuką nieludzką. To duże wyzwanie, ale na takie wyzwania się czeka – dodaje Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Każdy, kto przyjdzie na ten spektakl będzie zerkał przez pryzmat siebie, a co za tym idzie, będzie mógł spojrzeć na naszą rodzinę i zastanowić się nad swoją własną. Zaśmiać się i zapłakać nad jej losem. Spektakl jest dla każdego. Myślę, że warto na niego spojrzeć, bo tu każdy będzie mógł odnaleźć siebie i utożsamić się z granymi przez nas  postaciami. To okazja, by znaleźć prawdę o swojej rodzinie, o tym jak funkcjonujemy, jak żyjemy – mówi Patryk Ołdziejewski wcielający się w rolę młodego Filipa.

Premiera spektaklu „Landschaft” odbędzie się 11 marca br.Na kolejne spektakle zapraszamy 12,18,19 marca oraz 1,2 kwietnia br. w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N.

Na scenie zobaczymy Jolantę Borowską (gościnnie), Justynę Godlewską-Kruczkowską, Bernarda Banię, Krzysztofa Ławniczaka, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego oraz Piotra Szekowskiego.

Spektakl dla widzów od 16. roku życia.

Czas trwania: ok. 150 minut (z przerwą).

Bilety na spektakl w cenie: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej.

 

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Landschaft.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Landschaft (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Landschaft (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Landschaft (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Landschaft (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Landschaft (Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki, Białystok).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Miejsce - spektakl Psychoteatru
Miejsce - recenzja spektaklu Psychoteatru

Kontynuację "Lasu" pokazano w ramach nurtu Świebodzki OFF.

inni ludzie
Inni ludzie - recenzja spektaklu

Czy Maciej Stuhr podołał reżyserskiemu wyzwaniu?

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.